Poradensko-konzultačná činnosť
v riadení podnikov
O firme | Produkty a služby | Poradenstvo | Kontakt | E-mail | Index | ŠK Makroteam
Obchodné právo.
 
8. Prevod obchodného podielu v s.r.o. medzi spoločníkmi
 
S.r.o. bola založená v r. 1994 dvomi spoločníkmi, pričom jeden spoločník je občan Poľskej republiky a druhý spoločník je občanom SR. Obidvaja vykonávajú tiež funkciu konateľa spoločnosti. Vklady sú splatené, naďalej je záujem podnikať v nezmenenej podobe.
 
Môže slovenský spoločník naďalej zostať konateľom s.r.o. a zmluvou previesť svoj obchodný podiel v spoločnosti na poľského spoločníka, pričom aj on by ostal konateľom spoločnosti. Ide len o zmenu v zápise s.r.o. s jedným spoločníkom a dvomi konateľmi, pričom obchodné meno, sídlo, predmet podnikania a ostatné náležitosti zostanú nezmenené. Ak je to možné, aký je postup a aké prílohy máme predložiť súdu k zápisu zmien v obchodnom registri?
 
Zahraničná osoba - v danom prípade občan Poľskej republiky, sa môže podľa ustanovení Obchodného zákonníka za účelom podnikania podieľať na založení slovenskej s.r.o. alebo sa zúčastňovať ako spoločník v slovenskej s.r.o. už založenej. Môže tiež sám slovenskú s.r.o. založiť alebo sa stať jediným spoločníkom slovenskej s.r.o. V uvedených veciach má občan Poľskej republiky rovnaké práva a povinnosti ako slovenské osoby.
 
Prevod obchodného podielu na iného spoločníka je možný v prípade, že spoločenská zmluva neobsahuje ustanovenia výslovne prevod vylučujúce. Právnym titulom, na základe ktorého sa prevádza obchodný podiel, je zmluva o prevode obchodného podielu. Túto zmluvu je možné uzavrieť tak v prípade odplatného prevodu, bezodplatného prevodu, ako aj v prípade možnej zámeny obchodných podielov. Tento zmluvný typ sa riadi všeobecnými ustanoveniami Obchodného zákonníka o obchodných záväzkových vzťahoch, a to bez ohľadu na odplatnosť či bezodplatnosť prevodu. Zmluva o prevode obchodného podielu sa musí uzavrieť v písomnej forme a podpisy zmluvných strán musia byť osvedčené. Požiadavka písomnej formy zmluvy sa vzťahuje na zmluvu ako celok a na všetky jej náležitosti. Táto zmluva musí obsahovať určenie zmluvných strán, obchodného podielu, ktorý je predmetom prevodu a dojednanie o výške odplaty, prípadne spôsob určenia výšky odplaty, či výslovný prejav, že ide o bezodplatný prevod. V prípade, že nadobúdateľom obchodného podielu je už existujúci spoločník, nevyžaduje sa vyhlásenie nadobúdateľa obchodného podielu, že pristupuje k spoločenskej zmluve. Je tak z toho dôvodu, že pre takéhoto spoločníka sa stala spoločenská zmluva záväznou už okamihom jeho vstupu do spoločnosti. Dôležité je poznamenať, že nedodržanie podstatných náležitostí zmluvy o prevode obchodného podielu alebo prípadné nedodržanie stanovenej formy zmluvy o prevode obchodného podielu má za následok neplatnosť zmluvy ako takej.
 
V prípade prevodu obchodného podielu na poľského spoločníka v rámci spoločnosti sa zmenia pomery vo vnútri spoločnosti, nakoľko dôjde k premene na jednoosobovú spoločnosť, čo bude mať vplyv na hlasovanie, a tak bude s určitosťou ovplyvnené rozhodovanie spoločnosti o zásadných otázkach. K zodpovedajúcej zmene spoločenskej zmluvy dôjde automaticky účinnosťou zmluvy o prevode obchodného podielu, ktorá bola platne uzavretá v súlade s príslušnými ustanoveniami Obchodného zákonníka, ako aj spoločenskej zmluvy.
 
V prípade, keď došlo k prevodu obchodného podielu, zmena v osobe spoločníka sa zapisuje do zoznamu spoločníkov, ktorý vedú konatelia spoločnosti. Zápis zmeny osoby spoločníka do zoznamu spoločníkov má však význam iba pre vzťahy vo vnútri spoločnosti. Zmena osoby spoločníka sa síce povinne zapisuje do obchodného registra, tento zápis však nemá konštitutívny charakter z hľadiska vnútorného vzťahu spoločnosti a nadobudnutia práv nového spoločníka.
 
Kumuláciou obchodných podielov do rúk jedného spoločníka sa vytvára podobná situácia, ako keby spoločnosť založil len jeden spoločník. Preto zákon vyžaduje, aby v takomto prípade jediný držiteľ všetkých obchodných podielov splatil do troch mesiacov od nadobudnutia posledného podielu všetky peňažné vklady. Na splatnosť nepeňažných vkladov vznik takejto situácie nemá vplyv. Ak by sa chcel jediný držiteľ všetkých obchodných podielov vyhnúť povinnosti splatiť do troch mesiacov všetky peňažné vklady, musel by časť obchodného podielu znovu previesť na inú osobu. Uvedená povinnosť je sankcionovaná možnosťou zrušenia spoločnosti. V danom konkrétnom prípade sú však obidva podiely splatené.
 
Potrebné je pripomenúť, že v prípade, ak by sa poľský spoločník nadobudnutím predmetného obchodného podielu stal jediným spoločníkom už v štvrtej spoločnosti, bude povinný rozhodnúť o prevode časti svojho obchodného podielu (§ 105a ods. 1 Obchodného zákonníka).
 
Okamih registrácie zmeny v osobe spoločníka v obchodnom registri je však rozhodujúci pre vznik právnych účinkov tejto zmeny voči tretím osobám. Ručenie doterajšieho spoločníka za záväzky spoločnosti totiž prechádza na nadobúdateľa obchodného podielu až zápisom do obchodného registra.
 
Konateľ danej spoločnosti je povinný podať najneskôr do 30 dní návrh na zápis zmeny do obchodného registra zapisovaných údajov týkajúcich sa spoločníkov predmetnej s.r.o. Predložiť je teda potrebné aktuálny zoznam spoločníkov v zmysle § 118 ods.1 Obchodného zákoníka. Rovnako vzniká povinnosť predložiť registrovému súdu listiny, ktoré sa ukladajú do zbierky listín do 30 dní v zmysle § 28b ods.2 Obchodného zákonníka (ide o úplné znenie spoločenskej zmluvy po vykonanej zmene v dôsledku prevodu obchodného podielu).
 
Zhrnutie:
 
Vo veciach možnosti nadobudnúť prevodom obchodný podiel má občan Poľskej republiky rovnaké práva a povinnosti ako slovenské osoby. Prevod obchodného podielu na iného spoločníka je možný v prípade, že spoločenská zmluva neobsahuje ustanovenia výslovne prevod vylučujúce. Právnym titulom, na základe ktorého sa prevádza obchodný podiel, je zmluva o prevode obchodného podielu. Zmluva o prevode obchodného podielu sa musí uzavrieť v písomnej forme a podpisy zmluvných strán musia byť osvedčené.
 
V prípade, že nadobúdateľom obchodného podielu je už existujúci spoločník, nevyžaduje sa vyhlásenie nadobúdateľa obchodného podielu, že pristupuje k spoločenskej zmluve.
 
K zodpovedajúcej zmene spoločenskej zmluvy dôjde automaticky účinnosťou zmluvy o prevode obchodného podielu, ktorá bola platne uzavretá v súlade s príslušnými ustanoveniami Obchodného zákonníka, ako aj spoločenskej zmluvy.
 
V prípade, ak by sa poľský spoločník nadobudnutím predmetného obchodného podielu stal jediným spoločníkom už v štvrtej spoločnosti, bude povinný rozhodnúť o prevode časti svojho obchodného podielu.
 
Osoba oprávnená konať za predmetnú spoločnosť je povinná podať najneskôr do 30 dní návrh na zápis zmeny do obchodného registra zapisovaných údajov týkajúcich sa spoločníkov predmetnej s.r.o. Rovnako vzniká povinnosť predložiť registrovému súdu listiny, ktoré sa ukladajú do zbierky listín do 30 dní.
 
Súvisiace predpisy:
  • § 24 Obchodného zákonníka,
  • § 114 a § 115 Obchodného zákonníka,
  • § 118 a § 119 Obchodného zákonníka,
  • § 105a ods. 1 Obchodného zákonníka,
  • § 28 ods.2 písm. c) Obchodného zákonníka.
 
 
Nasledujúca otázka:
Predchádzajúca otázka:
 
Obchodné právo.
Kompletný zoznam otázok.
hore
O firme | Produkty | Poradenstvo | Kontakt | E-mail | Index | ŠK Makroteam

webmaster