Poradensko-konzultačná činnosť
v riadení podnikov
O firme | Produkty a služby | Poradenstvo | Kontakt | E-mail | Index | ŠK Makroteam
Daň z príjmov.
 
4. Preukázateľnosť výdavkov na telefón ako zriaďovacich výdavkov.
 
Mesiac pred zahájením podnikania bolo potrebné veľa telefonovať vo veci organizácie a zriadenia novej firmy. Účet za telekomunikačné služby enormne narástol. Doklad o zaplatení účtu sa stratil (podnikateľ doklad neustrážil, nakoľko nevedel, že sa to neskôr dá odpísať). Pošta na požiadanie vydala nový doklad. Odpis oznamu za telekomunikačné služby (príloha). Pracovníčka, ktorá zabezpečuje JÚ pre podnikateľa, tento doklad neuznáva. Faktúra za telekomunikačné služby predsa musí byť uhradená, lebo pošta za neuhradené faktúry odpojí telefón a nedoplatok vymáha na súde.
 
V zmysle zákona o daniach z príjmov platí, že u daňovníka s príjmami podľa § 7 a 9 tohto zákona sa prihliadne okrem iného aj na nevyhnutne vynaložené výdavky tohto daňovníka, ktoré mu vznikli v súvislosti so začatím podnikateľskej činnosti.
 
Vo všeobecnosti platí, že zriaďovacie výdavky, pokiaľ spĺňajú kritériá definície daňového výdavku podľa § 24 ods. 1, resp. § 24 ods. 2 zákona o daniach z príjmov, sú daňovo uznaným výdavkom, ktorý sa v základe dane prejaví jednorazovo alebo postupne prostredníctvom odpisov.
 
Za priamy daňový výdavok možno považovať všetky vynaložené výdavky (spĺňajúce kritériá definície daňového výdavku) spojené so samotnou budúcou podnikateľskou činnosťou, a to v prípade, ak ich úhrnná hodnota nepresiahne 50 000 Sk. V prípade, že hodnota týchto zriaďovacích výdavkov prevýši hodnotu 50 000 Sk, je potrebné postupovať v súlade s platnými právnymi predpismi o odpisovaní nehmotného majetku. To znamená, že suma zriaďovacích výdavkov považovaná za nehmotný majetok sa musí daňovo aj účtovne odpísať najneskôr do 5 rokov od dátumu obstarania.
 
Do zriaďovacích výdavkov pritom nie je možné zahrnúť také výdavky (náklady), ktoré ZDP za daňové výdavky (§ 25 ZDP). Ide napr. o výdavky na obstaranie hmotného a nehmotného majetku, hmotného a nehmotného majetku vylúčeného z odpisovania, náklady na pracovné cesty nad rámec zákona o cestovných náhradách, pokuty, penále, výdavky na reprezentáciu a pod.
 
Daňovo účinný vstup zriaďovacích nákladov je však podmienený dodržaním troch generálnych podmienok, ktoré zákon o daniach z príjmov vyžaduje, a to:
  • podmienky vecnosti - musí ísť o výdavok vynaložený na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie zdaniteľných príjmov,

  • podmienky preukázateľnosti - musí ísť o výdavok daňovníkom riadne preukázaný,

  • podmienky rozsahu - musí ísť o výdavok uplatnený vo výške ustanovenej buď zákonom o daniach z príjmov alebo iným osobitným zákonom.
Uvedené podmienky musia byť splnené zároveň. Vo Vašom prípade je namieste predpokladať, že podmienka vecnosti splnená bude - je však vhodné si pre účely prípadnej dokazovacej povinnosti pri kontrole správcom dane vyhotoviť rozpis, resp. evidenciu hovorov, ktoré súviseli so začatím podnikateľskej činnosti a hovorov pre osobnú potrebu. Takouto formou dôjde aj k naplneniu spomínanej podmienky rozsahu. Za predpokladu splnenia týchto dvoch podmienok, musí byť splnená aj podmienka preukázateľnosti takéhoto výdavku. To znamená, že každý výdavok musí byť fyzicky doložený a zaúčtovaný v súlade s účtovnými pravidlami. Na nepredložené doklady sa v daňovom konaní totiž prihliadať nebude. Vami predložený odpis faktúry za obdobie prípravy podnikania týkajúci sa používania telefónu osobne považujem za dostatočne preukázateľný doklad na to, aby mohol byť daňovo účinne zahrnutý do zriaďovacích výdavkov. V prípade problému preukázania skutočnej úhrady za tieto služby v danom období, predpokladám, že nebude veľkým problémom zaobstarať si potvrdenie o takejto úhrade od Slovenských telekomunikácií, a.s. aj spätne.
 
Zhrnutie:
 
Vami predložený odpis faktúry za obdobie prípravy podnikania týkajúci sa používania telefónu osobne považujem za dostatočne preukázateľný doklad na to, aby mohol byť daňovo účinne zahrnutý do zriaďovacích výdavkov.
 
Súvisiace predpisy:
  • § 5 ods.4, § 24 ods.1 a § 26 ods.7 zákona č.366/1999 Z.z. o daniach z príjmov v z.n.p.,
  • § 28 ods.4 zákona č.431/2002 Z.z.
 
 
Nasledujúca otázka:
Predchádzajúca otázka:
 
Daň z príjmov.
Kompletný zoznam otázok.
hore
O firme | Produkty | Poradenstvo | Kontakt | E-mail | Index | ŠK Makroteam

webmaster