Poradensko-konzultačná činnosť
v riadení podnikov
O firme | Produkty a služby | Poradenstvo | Kontakt | E-mail | Index | ŠK Makroteam
Daň z príjmov.
 
11. Účtovanie opravnej položky k pohľadávke voči zahraničnému dlžníkovi v konkurznom konaní.
 
V roku 2001 sme vystavili faktúru za práce v ČR českej firme a zaúčtovali sme ju do výnosov (faktúra bola vystavená v KČ, zaúčtovaná po prepočítaní kurzom na SK). V roku 2002 dlžník uhradil iba malú časť z faktúry, čakali sme na ďalšiu úhradu, ale nakoniec sme sa dozvedeli, že dlžník vyhlási konkurz. Daná pohľadávka bola splatná 7.2.2002. Dňa 1.10.2002 dlžník dal návrh na vyhlásenie konkurzu na súd. My ako veriteľ sme dňa 8.10.2002 našu pohľadávku prihlásili do konkurzu, aby sa mohla vymáhať. Do účtovníctva sme interným dokladom na základe prihlásenia pohľadávky na konkurz dňa 8.10.2002 zaúčtovali opravnú položku vo výške 100% (čiže zvyšnú neuhradenú časť faktúry) na MD 559 a D 391. Nepodali sme dodatočné daňové priznanie za rok 2001. Postupovali sme správne? Je táto opravná položka daňovým nákladom? Nebude pripočítateľnou položkou k ZD? Zaúčtovaná opravná položka na danú pohľadávku má byť v nominálnej hodnote, čiže dobre sme zaúčtovali opravnú položku vo výške neuhradenej časti faktúry (zvyšná časť fa napr. 20 000 KČ x kurz zo dňa zdaniteľného plnenia, t.j. roku 2001), alebo sa mala výška zvyšnej pohľadávky upraviť o kurz v deň kedy zaúčtujem opravnú položku, t.j. kurz zo dňa 8.10.2002.
 
§ 25 ods.1 písm. v) bod 3 zákona o daniach z príjmov ovplyvní náš prípad, zahrnutie opravnej položky iba časť % do nákladov, čiže či sme správne vytvorili opravnú položku v 100% výške?
 
Čo ak naša firma vymôže nejakú časť našej pohľadávky alebo nevymôže? Má to vplyv na tvorbu opravnej položky? Ak vymôže, opravná položka sa zruší (akým spôsobom) a ak nie čo potom s vytvorenou opravnou položkou, odpíše sa do nákladov?
 
Opravné položky k pohľadávkam voči dlžníkom v konkurznom a vyrovnávacom konaní sa za výdavky (náklady) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmu uznávajú daňovníkom dane z príjmov účtujúcim v sústave podvojného účtovníctva najviac do výšky v určenej lehote prihlásených pohľadávok.
 
Opravné položky k pohľadávkam voči dlžníkom v konkurznom a vyrovnávacom konaní sa uznávajú za výdavky (náklady), počínajúc zdaňovacím obdobím, v ktorom boli pohľadávky v určenej lehote prihlásené.
 
Uvedený postup sa použije aj na pohľadávky voči dlžníkom v zahraničí. V prípade, ak ide o pohľadávky voči dlžníkom, ktorí majú sídlo alebo bydlisko v štáte, v ktorom nie je právna norma zodpovedajúca zákonu o konkurze a vyrovnaní, môže daňovník dane z príjmov vytvoriť opravné položky aj na pohľadávky, ktoré sa vymáhajú prostredníctvom súdu v inom štáte.
 
Z uvedeného je zrejmé, že Vami popísaný postup v roku 2002 bol, čo sa týka prihlásenia pohľadávky správny. Podávať dodatočné priznanie za rok 2001 nie je v tomto prípade potrebné. Opravnú položku na časť predmetnej pohľadávky ste zaúčtovali správne - vo výške neuhradenej časti faktúry upravenej kurzom platným v deň vzniku pohľadávky (t.j. v roku 2001).
 
Z doteraz uvedeného je tiež zrejmé, že ak ste vytvorili opravnú položku k výške pohľadávky rovnajúcej sa výške neuhradenej časti faktúry v roku 2002, mali ste si ju v tomto roku uplatniť ako daňový výdavok.
 
Ustanovenie § 25 ods.1 písm. v) bod 3 zákona o daniach z príjmov sa týka nepremlčaných pohľadávok, ktoré boli zahrnuté do príjmov, pri ktorých je riziko, že ich dlžník úplne alebo čiastočne nezaplatí, pričom ich splatnosť nastala po 31. decembri 2001, ak od splatnosti pohľadávky uplynula doba dlhšia ako 24 mesiacov. To znamená, že uvedené ustanovenie poskytuje možnosť určitého daňového uplatnenia ťažko vymáhateľných pohľadávok, avšak aj takých, ktoré sa nevzťahujú na dlžníka v konkurznom alebo vyrovnacom konaní.
 
Vytvorené opravné položky k pohľadávkam voči dlžníkom v konkurznom a vyrovnávacom konaní sa zrušujú v prospech výnosov v rozsahu uspokojenia týchto pohľadávok v konkurznom alebo vyrovnávacom konaní, alebo v prípade, že správca konkurznej podstaty alebo súd svojim rozhodnutím tieto pohľadávky zamietol. Základ dane sa upravuje o výšku rozpustených opravných položiek. To znamená, že ak bude napr. v roku 2003 časť Vašej pohľadávky v rámci konkurzu uspokojená, v tejto výške zrušíte vytvorenú opravnú položku v prospech výnosov (MD 391 / D 689). Ak dôjde napr. v roku 2003 rozhodnutím súdu k ukončeniu konkurzu z dôvodu, že na úhradu pohľadávok nestačí konkurzná podstata, a teda nebude uspokojená časť Vašej pohľadávky (príp. nebude uspokojená vôbec), rovnako zrušíte príslušnú časť opravnej položky (príp. celú opravnú položku) v prospech výnosov. Neuhradenú časť pohľadávky možno potom považovať za tzv. stratovú nevymožiteľnú pohľadávku, ktorú zúčtujete do nákladov na účet 546. Vyplýva to z ustanovenia § 24 ods. 2 písm. s) zákona o daniach z príjmov, podľa ktorého sa za daňový výdavok o.i. považuje aj výdavok vo výške odpisu nominálnej hodnoty pohľadávky alebo hodnoty pohľadávky, ak ide o pohľadávku podľa bodu 4 tohto ustanovenia alebo jej neuhradenej časti, a to v prípade, že súd zamietol návrh na vyhlásenie konkurzu pre nedostatok majetku, resp. na základe výsledku konkurzného alebo vyrovnacieho konania. Takýmto spôsobom teda odpíšete neuhradenú pohľadávku do daňových výdavkov.
 
Zhrnutie:
 
Ak ste vytvorili opravnú položku k výške pohľadávky rovnajúcej sa výške neuhradenej časti faktúry v roku 2002, mali ste si ju v tomto roku uplatniť ako daňový výdavok. Podávať dodatočné priznanie za rok 2001 nie je v tomto prípade potrebné. Opravnú položku na časť predmetnej pohľadávky ste zaúčtovali správne - vo výške neuhradenej časti faktúry upravenej kurzom platným v deň vzniku pohľadávky (t.j. v roku 2001).
 
Vytvorené opravné položky k pohľadávkam voči dlžníkom v konkurznom a vyrovnávacom konaní sa zrušujú v prospech výnosov (MD 391 / D 689) v rozsahu uspokojenia týchto pohľadávok v konkurznom alebo vyrovnávacom konaní, alebo v prípade, že správca konkurznej podstaty alebo súd svojim rozhodnutím tieto pohľadávky zamietol. Základ dane sa upravuje o výšku rozpustených opravných položiek.
 
Súvisiace predpisy:
  • § 25 ods.1 písm. v) zákona č.366/1999 Z.z. o daniach z príjmov v z.n.p.,
  • § 10 zákona č.368/1999 Z.z. o rezervách a opravných položkách na zistenie základu dane z príjmov,
 
 
Nasledujúca otázka:
Predchádzajúca otázka:
 
Daň z príjmov.
Kompletný zoznam otázok.
hore
O firme | Produkty | Poradenstvo | Kontakt | E-mail | Index | ŠK Makroteam

webmaster