Poradensko-konzultačná činnosť
v riadení podnikov
O firme | Produkty a služby | Poradenstvo | Kontakt | E-mail | Index | ŠK Makroteam
Daň z pridanej hodnoty.
 
12. Podnikanie v združení FO bez právnej subjektivity z pohľadu DPH.
 
Sme dve fyzické osoby. Podnikáme na základe zmluvy o združení s podielom 50:50. Účtujeme v sústave JÚ. Okrem príjmov zo združenia nemáme iné príjmy.
 
V roku 2002 bol poverený jeden z účastníkov združenia vedením záznamov o prijatých a uskutočnených zdaniteľných plneniach za združenie. Napriek tomu si nepoverený účastník združenia kúpil mobilný telefón a v 5/2002 si prenajal úžitkové auto formou finančného lízingu. Auto aj mobilný telefón sa používajú výlučne na podnikateľskú činnosť združenia.
 
Ako si tento nepoverený účastník združenia môže uplatniť nárok na odpočet DPH, ak daňové doklady sú na jeho meno a nárok si nemôže uplatniť združenie?
 
Mohol by prípadne nepoverený účastník združenia faktúrovať služby združeniu, alebo prefaktúrovať náklady na tieto veci (mobil, auto), keď sa používajú v združení? Kto o nich má účtovať a ako?
 
Za predpokladu, že sa jedná o združenie fyzických osôb v zmysle § 829 a nasl. Občianskeho zákonníka je z právneho hľadiska najdôležitejšie si uvedomiť, že združenie, ktoré podľa tejto zmluvy vzniká, nemá právnu subjektivitu, t.j. nemá spôsobilosť na práva a povinnosti. Na spoločné podnikanie na základe zmluvy o združení to má významné dôsledky. Zmluvou o združení nevzniká nový právny subjekt, subjektom práv a záväzkov sú všetci jednotliví členovia združenia. Združenie treba teda chápať ako zmluvný zväzok, a nie ako jednotku s právnou subjektivitou. To znamená, že formulácia slovných spojení "nárok na odpočet si nemôže uplatniť združenie" ako aj "faktúrovať služby združeniu" sú právne nezmyselné.
 
Legislatívna úprava v rámci zákona č.289/1995 Z.z. o dani z pridanej hodnoty v z.n.p. predstavuje v súvislosti s podnikaním vo forme združenia v zmysle § 829 a nasl. Občianskeho zákonníka určitý osobitný daňový režim.
 
Platitelia, ktorí vykonávajú zdaniteľné plnenia spoločne na základe zmluvy o združení, sú povinní bez zbytočného odkladu poveriť písomne jedného z účastníkov združenia vedením záznamov o prijatých a uskutočnených zdaniteľných plneniach za združenie. Poverená osoba je povinná písomné poverenie predložiť miestne príslušnému daňovému úradu. Súčasne s poverením je povinná predložiť menný zoznam účastníkov združenia, ich sídlo (trvalý pobyt), miestne príslušný daňový úrad jednotlivých účastníkov združenia a písomnú zmluvu o združení, na základe ktorej vykonávajú spoločne zdaniteľné plnenia. Ak dôjde k zmenám uvedených skutočností, je poverená osoba povinná tieto zmeny oznámiť miestne príslušnému daňovému úradu do 15 dní odo dňa, keď vznikli.
 
Poverená osoba vo svojom mene vyhotovuje doklady podľa zákona o DPH za združenie, vedie záznamy pre účely DPH osobitne za združenie. Platitelia v združení, ktorí nie sú poverenou osobou, nesmú vo svojom mene vyhotovovať doklady podľa tohto zákona za zdaniteľné plnenia združenia.
 
Odpočet dane za prijaté zdaniteľné plnenia pre združenie smie uplatniť len poverená osoba, a to len ak daňový doklad znie na jej meno.
 
V danom prípade teda jediná možnosť ako uplatniť daň na vstupe, je jej uplatnenie nepoverenou osobou, a to za predpokladu, že spomínané veci predá alebo prenajme druhému účastníkovi združenia (poverenej osobe) s tým, že tieto veci budú využívané pre účely združenia. V tejto súvislosti je potrebné pripomenúť, že zákon o DPH ustanovuje, že osoby, ktoré podnikajú s platiteľom spoločne na základe zmluvy o združení, sa pre účely tohto zákona považujú za osoby majúce osobitný vzťah k platiteľovi. Uvedené je potrebné si uvedomiť vzhľadom na skutočnosť, že ak je zdaniteľné plnenie uskutočnené osobe majúcej osobitný vzťah k platiteľovi bez odplaty, alebo ak je cena nižšia ako obvyklá cena, základom dane je obvyklá cena bez dane. V praxi je teda potrebné prihliadať na to, že ak sú medzi dvoma platiteľmi dane, ktorí sú súčasne účastníkmi jednej zmluvy o združení, uskutočňované dodávky tovaru, služieb alebo iné zdaniteľné plnenia, je vhodné tieto plnenia uskutočňovať odplatne za obvyklé ceny uplatňované aj v ostatných obchodných vzťahoch. Za tohto predpokladu teda vznikne situácia, že nepoverená osoba si uplatní DPH na vstupe, následne zdaní zdaniteľné plnenie voči poverenej osobe (predaj alebo prenájom) pri základe dane vo výške obvyklej ceny a poverená osoba uplatní daň na vstupe.
 
Zhrnutie:
 
Zmluvou o združení nevzniká nový právny subjekt, subjektom práv a záväzkov sú všetci jednotliví členovia združenia. Združenie treba teda chápať ako zmluvný zväzok, a nie ako jednotku s právnou subjektivitou. Za predpokladu, že automobil a mobilný telefón, ktorých obstarávacie doklady sú vystavené na meno nepovereného účastníka združenia, a tieto veci sa používajú výlučne na podnikateľskú činnosť v rámci združenia, nárok na odpočet DPH na vstupe tejto nepoverenej osobe nevzniká.
 
Odpočet dane za prijaté zdaniteľné plnenia pre združenie smie uplatniť len poverená osoba, a to len ak daňový doklad znie na jej meno.
 
Za určitých podmienok možno uplatniť odpočet DPH na vstupe prostredníctvom prefakturácie medzi jednotlivými účastníkmi združenia, pričom základom dane musí byť tzv. obvyklá cena bez dane.
 
Súvisiace predpisy:
  • § 829 a nasl. Občianskeho zákonníka,
  • § 7 ods.4, § 9 ods.1 písm. h), § 24 a § 46b zákona č.289/1995 Z.z. o dani z pridanej hodnoty v z.n.p.
 
 
Nasledujúca otázka:
Predchádzajúca otázka:
 
Daň z pridanej hodnoty.
Kompletný zoznam otázok.
hore
O firme | Produkty | Poradenstvo | Kontakt | E-mail | Index | ŠK Makroteam

webmaster