Poradensko-konzultačná činnosť
v riadení podnikov
O firme | Produkty a služby | Poradenstvo | Kontakt | E-mail | Index | ŠK Makroteam
Rôzne.
 
3. Daňový a účtovný pohľad na výstavbu majetku vo vlastnej réžii
 
Naša firma plánuje započať výstavbu dvoch bytových domov s podzemným stáním v apríli 2003 a plánuje kolaudáciu v septembri 2003. V jednom bytovom dome bude 25 b.j. a v druhom dome 27 b.j. Podzemných stání bude 26. Výstavba sa bude financovať z dlhodobého úveru.
 
Výstavba sa bude realizovať aj dodávateľsky ale aj vlastnými pracovníkmi. Napr. základy, podzemné stánia, voda, plyn, elektrina - dodávateľsky a HSV vlastní pracovníci. Pre uvedené dva bytové domy bude vybudovaná jedna plynová kotolňa.
 
Firma plánuje uvedené byty prenajímať, pričom mesačný nájom napr. 13 000 Sk bude predstavovať splátku bytu. Odpredaj bytov do osobného vlastníctva by bol v roku 2010. Podzemné stánia sa plánujú tiež prenajímať, pričom mesačný nájom napr. 1 000 Sk bude takisto predstavovať splátku stánia a odpredaj sa plánuje v roku 2010.
 
Firma bude pri odovzdávaní bytu nájomníkovi t.j. 10/2003 požadovať zálohu napr. 500 000 Sk. S nájomníkmi sa plánuje zmluva o budúcej zmluve.
 
Firma plánuje dokončiť terénne úpravy (spevnené plochy, chodníky) na konci r. 2003, prípadne v začiatku r. 2004.
 
Rozpočtové náklady napr. 80 mil. Sk. Firma vedie PÚ, účtuje spôsobom B a odpisuje zrýchlenou metódou a je platca DPH. Firma sa zatiaľ bude zaoberať iba touto činnosťou.
 
Prosím Vás o dôkladné a podrobné vysvetlenie ako správne účtovať, ako sa bude správať DPH (v dobe výstavby a po kolaudácii) a ako sa bude správať daň z príjmov, daň z prevodu a prechodu nehnuteľnosti a ako odpisovať?
 
Pri riešení Vašej otázky je možné postupovať analýzou jednotlivých parciálnych oblastí problému:
 
1. Obdržanie a splácanie dlhodobého úveru.
 
Pri predpoklade, že ide o bankový úver dlhodobého charakteru, ktorý je poskytnutý prevodom peňažných prostriedkov na bankový účet Vašej spoločnosti, je potrebné pri účtovaní postupovať nasledovne:
 
Účtovný prípad
MD
D
Výpis z úverového účtu
261
461
Výpis z bežného bankového účtu
221
261
 
Poskytnutie dlhdobého úveru je teda potrebné zaúčtovať v prospech účtu 461 - Bankové úvery, zatiaľčo splátky úveru (t.j. jeho zníženie) sa bude pri predpoklade ich úhrady z bežného bankového účtu Vašej spoločnosti účtovať na ťarchu tohto účtu nasledovne:
 
Účtovný prípad
MD
D
Výpis z bežného bankového účtu
261
221
Výpis z úverového účtu
461
261
 
Neoddeliteľnou súčasťou splácania bankových úverov je zaplatenie úrokov z týchto úverov, ktoré vlastne predstavujú hodnotu požičaných finančných prostriedkov.. V tejto súvislosti je potrebné si uvedomiť, že v zmysle nových postupov účtovania účinných od 1.1.2003 došlo k zásadnej zmene v ponímaní úrokov, splácaných z titulu úveru na obstaranie dlhodobého hmotného majetku. Od 1. januára 2003 sa už nerozlišujú tzv. kapitalizované úroky, ktoré sa v minulosti zahŕňali do obstarávacej ceny majetku. Všetky úroky, ktoré Vaša spoločnosť bude uhrádzať poskytovateľovi úveru bude teda potrebné zaúčtovať ako úroky nákladové na ťarchu účtu 562 - Úroky, na ktorých sa v zmysle platných postupov účtovania účtuje platobná povinnosť z dôvodu úrokov. Úroky z úveru poskytnutého na výstavbu predmetných nehnuteľností teda nebudú vstupovať do ich obstarávacej ceny.
 
Účtovný prípad
MD
D
Vyúčtovanie úrokov
562
461
Úhrada úrokov
461
221
 
Z pohľadu zákona o daniach z príjmov je pri hodnotení uvedenej oblasti potrebné si uvedomiť nasledovné:
  • Prijaté úvery a pôžičky nie sú predmetom dane z príjmov, t.j. nepredstavujú zdaniteľný príjem (čo vyplýva aj z techniky účtovania - t.j. nie sú zahrnované v rámci účtovej triedy 6 a teda neovplyvňujú výsledok hospodárenia)

  • Jednotlivé splátky úveru nie sú nákladovou položkou (čo rovnako vyplýva aj z techniky účtovania - t.j. nie sú zahrnované v rámci účtovej triedy 5 a teda neovplyvňujú výsledok hospodárenia)

  • Úroky z úveru poskytnutého bankou alebo iným subjektom, ktorý je zriadený na tento účel, sa stávajú daňovo uznanou nákladovou položkou aj v prípade, ak nedôjde k ich skutočnému uhradeniu.

  • Ak by nebol úver poskytnutý bankou alebo inou finančnou inštitúciou, úroky platené z takéhoto úveru by boli položkou znižujúcou základ dane len za predpokladu ich skutočného uhradenia.
Z pohľadu zákona o dani z pridanej hodnoty je pri hodnotení uvedenej oblasti potrebné si uvedomiť, že poskytnutie úveru alebo pôžičky patrí medzi finančné služby, ktoré sú oslobodené od DPH.
 
2. Realizácia výstavby.
 
Účtovanie prípadov týkajúcich sa samotnej výstavby nehnuteľnosti môže vyzerať nasledovne:
 
Účtovný prípad
MD
D
Faktúra externého dodávateľa za služby
518
321
Faktúra dodávateľa za výstavbu majetku
042
321
Vznik rôznych prvotných nákladov pri výstavbe vo vlastnej réžii
501, 502, 521,...
321, 112, 331,...
Aktivácia nákladov súvisiacich s výstavbou
042
624
Zaradenie nehnuteľnosti do užívania
021
042
 
Pripomíname, že dlhodobým hmotným majetkom sa na účely účtovania stáva majetok uvedený do užívania. Uvedením do užívania je pritom potrebné chápať zabezpečenie všetkých technických funkcií tohto majetku, potrebných na jeho užívanie a splnenie povinností podľa osobitných predpisov.
 
Z pohľadu zákona o daniach z príjmov je pri hodnotení uvedenej oblasti potrebné si uvedomiť nasledovné:
  • Jednotlivé zaúčtované náklady vznikajúce v rámci výstavby nehnuteľnosti budú zahrnované v rámci účtovej triedy 5 a teda ovplyvňujú výsledok hospodárenia v roku ich vynaloženia

  • Náklady súvisiace s výstavbou je nevyhnutné aktivovať do výnosov, ktoré ovplyvňujú základ dane, čo je potrebné z toho dôvodu, aby nedošlo k duplicitnému uplatneniu vzniknutých nákladov do daňových nákladov, nakoľko po zaradení nehnuteľnosti do užívania bude vlastník nehnuteľnosti jej hodnotu uplatňovať do daňových nákladov prostredníctvom daňových odpisov.
Pri prijatých zdanteľných plneniach pri výstavbe nehnuteľnosti (nákup materiálu, služieb) si odpočítať DPH môžete, za predpokladu splnenia príslušných podmienok zákona o DPH.
 
3. Odpisovanie.
 
Čo sa týka možnosti odpisovania je potrebné rozlišovať medzi účtovnými odpismi a daňovými odpismi.
 
Odpisovanie dlhodobého hmotného majetku z pohľadu účtovania v sústave podvojného účtovníctva je predmetom úpravy postupov účtovania pre podnikateľov. V zmysle neho sa dlhodobý hmotný majetok odpisuje na základe odpisového plánu nepriamo prostredníctvom účtovných odpisov, ktoré určí účtovná jednotka v súlade s ustanovením zákona o účtovníctve.
 
Odpisovanie dlhodobého hmotného majetku v účtovníctve sa teda riadi zákonom o účtovníctve. Účtovné jednotky, ktoré odpisujú svoj majetok, zostavujú odpisový plán ako podklad na vyčíslenie oprávok v priebehu jeho používania a v tomto pláne si sami určia postupy odpisovania. Hmotný majetok okrem zásob sa odpisuje s ohľadom na opotrebovanie zodpovedajúce bežným podmienkam jeho používania.
 
Pod daňovým odpisovaním zákon o daniach z príjmov teda chápe postupné prenášanie hodnoty dlhodobého hmotného majetku do daňových nákladov. Z uvedeného je zrejmé, že do daňových výdavkov nie je možné jednorazovo uplatniť výdavky vynaložené na obstaranie takéhoto majetku. Nakoľko daňový odpis je konštruovaný ako možné daňové zaťaženie daňovníka z hľadiska platnej daňovej legislatívy, ktorá vychádza z finančných záujmov štátu a nie záujmov účtovnej jednotky, nemôže teda skutočne zobraziť opotrebenie majetku.
 
Čo sa týka principiálneho rozdielu medzi účtovnými a daňovými odpismi, je potrebné skonštatovať, že účtovné odpisy sú ekonomickou kategóriou, ktorá vyjadruje skutočné opotrebenie majetku v konkrétnych podmienkach jeho používania. Na druhej strane daňové odpisy sú administratívnou kategóriou, ktorou štát deklaruje v rámci svojej daňovej politiky povolené opotrebenie pre daňové účely (náklady).
 
V prípade úpravy terénu (výstavba spevnených plôch a chodníkov) je potrebné analyzovať, či ide o stavbu v zmysle Stavebného zákona. Stavba je stavebná konštrukcia postavená stavebnými prácami zo stavebných výrobkov, ktorá je pevne spojená so zemou alebo ktorej osadenie vyžaduje úpravu podkladu. Pevným spojením so zemou sa rozumie:
  1. spojenie pevným základom,

  2. upevnenie strojnými súčiastkami alebo zvarom o pevný základ v zemi alebo o inú stavbu,

  3. ukotvenie pilótami alebo lanami s kotvou v zemi alebo na inej stavbe,

  4. pripojenie na siete a zariadenia technického vybavenia územia,

  5. umiestnenie pod zemou.
Pravdepodobne nepôjde teda o pozemnú stavbu v zmysle Stavebného zákona, môže však ísť o inžiniersku stavbu, resp. o jednoduchú alebo drobnú stavbu. V prípade, ak uvedené úpravy terénu nebude možné považovať ani za samostanú hnuteľnú vec, nepôjde pre účely zákona o daniach z príjmov o hmotný majetok, ktorý by mohol byť odpisovaný. Výdavky na takéto realizácie úprav terénu za tohto predpokladu bude možné, podľa nášho názoru, zahrnúť priamo do daňových výdavkov.
 
4. Prenájom bytov.
 
Vami popísaný postup pri prenájme bytov je podľa nášho názoru potrebné chápať ako lízing nehnuteľnosti. Pri účtovaní môžete ako prenajímateľ za uvedeného predpokladu postupovať nasledovne:
 
Účtovný prípad
MD
D
1. Prijatý preddavok (500 000 Sk) na nájomné
221
475
2. Rovnomerná mesačná splátka nájomného
 
 
a) splátka nájomného bez DPH
 
602
b) DPH za nájomné
 
343
c) mesačné vyúčtovanie prijatého preddavku
475
 
d) inkaso splátky na bankový účet
221
 
3. Predajná cena bytu po ukončení nájmu
 
 
a) predajná cena bez DPH
 
641
b) DPH z predajnej ceny
 
  343  
c) vyúčtovaná cena spolu
  311  
 
 
5. Daň z prevodu a prechodu nehnuteľnosti.
 
Vychádzajúc zo znenia otázky je namieste predpokladať, že v danom prípade pôjde v prípade odkúpenia bytu o prvý prevod vlastníctva bytu v bytovom dome z vlastníctva stavebníka (t.j. Vašej spoločnosti) do vlastníctva fyzickej osoby alebo právnickej osoby. Takýto prevod vlastníctva v zmysle platného znenia zákona o dani z dedičstva, dani z darovania a dani z prevodu a prechodu nehnuteľnosti nie je predmetom dane z prevodu a prechodu nehnuteľnosti.
 
Súvisiace predpisy:
  • § 20, § 35 ods.1 a ods.2 písm. h), § 61 ods.1 a ods.9, § 64, § 65, § 66, § 70 ods.2, § 77 ods.3 Opatrenia MF SR č.23054/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva,
  • § 3 ods.4 písm. b), § 24 ods.3 písm. k), § 26 až § 33 zákona č.366/1999 Z.z. o daniach z príjmov v z.n.p.,
  • § 20, § 20a, § 26 písm. c) a § 29 ods.1 písm. a) zákona č.289/1995 Z.z. o dani z pridanej hodnoty v z.n.p.,
  • § 28 zákona č.431/2002 Z.z. o účtovníctve,
  • § 43, § 43a ods.3 a § 139b zákona č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stvebnom poriadku v z.n.p. (Stavebný zákon),
  • § 9 ods.2 písm. c) zákona č.318/1992 Zb. o dani z dedičstva, dani z darovania a dani z prevodu a prechodu nehnuteľnosti v z.n.p.
 
 
Nasledujúca otázka:
Predchádzajúca otázka:
 
Rôzne.
Kompletný zoznam otázok.
hore
O firme | Produkty | Poradenstvo | Kontakt | E-mail | Index | ŠK Makroteam

webmaster