11. Potreba písomnej formy zmluvy s obchodným partnerom
Slovenská firma (A) a česká firma (B) spolu vykonajú konzultačnú a poradenskú službu pre inú slovenskú firmu (C) na základe objednávky firmy (C). Slovenská firma (A) vyfaktúruje firme (C) plnú sumu za službu a česká firma (B) faktúruje slovenskej firme (A) za pomocnú poradenskú a konzultačnú činnosť.
Musí byť vzťah medzi firmami A a B ošetrený zmluvou, alebo stačí objednávka firmy A firme B?
Predpokladáme, že vo svojej otázke máte na mysli potrebu písomnej formy zmluvy s českou firmou. Zmluva vyžaduje pre svoju právoplatnosť písomnú formu iba v prípadoch ustanovených v Obchodnom zákonníku, alebo v prípade, keď aspoň jedna zo zmluvných strán pri rokovaní o uzavretí zmluvy prejaví vôľu, aby sa zmluva uzavrela v písomnej forme. Za predpokladu, že charakter v otázke spomínanej spolupráce by napĺňal obsahové znaky zmluvy o dielo, resp. zmluvy o spolupráci (tzv. nepomenovanej zmluvy), vychádzajúc z príslušných ustanovení Obchodného zákonníka je možné konštatovať, že písomná forma takejto zmluvy nie je pre účely právoplatnosti jej uzavretia vyžadovaná.
Napriek tomu Vám však v záujme právnej istoty odporúčame takúto formu spolupráce podchytiť písomnou formou.
Zhrnutie:
Na danú otázku nemožno jednoznačne odpovedať, lebo nie sú známe obsahové znaky zmluvy, na základe ktorej je realizovaný spoločný výkon poradenských a konzultačných služieb. Vo všeobecnosti však možno konštatovať, že zmluva vyžaduje pre svoju právoplatnosť písomnú formu iba v prípadoch ustanovených v Obchodnom zákonníku, alebo v prípade, keď aspoň jedna zo zmluvných strán pri rokovaní o uzavretí zmluvy prejaví vôľu, aby sa zmluva uzavrela v písomnej forme.
Súvisiace predpisy:
§ 266, § 269 ods.2 § 272 a § 536 a nasl. Obchodného zákonníka.